Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada - mogło by się wydawać, że jest to zwyczajny dzień, a jednak od trzech lat obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Na czym polega ten dzień? Jakie prawa mają uczniowie? Na te pytania odpowiedzieli dzisiaj koordynatorzy, którymi są Pani Elwira Bober, która jest w naszej bibliotekarką oraz Pan Szymon Matyśkiewicz - pedagog szkolny.

Jako pierwsza, na zadane pytania, odpowiedziała Pani Elwira.
1. Czy mogłaby Pani wyjaśnić czym jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka?
Jest to dzień, w którym w sposób szczególny, przypominamy naszym uczniom i wszystkim dzieciom o przysługującym im prawom. W Polsce święto to zostało ustanowione trzy lata temu, w 25 rocznicę uchwalenia konwencji praw dziecka. 

2. Jakie, według Pani, prawa dziecka są najważniejsze?
Ciężko ustalić hierarchię, które z praw jest na pierwszym miejscu, ponieważ każde dziecko ma inne priorytety. Warto pamiętać o podstawowych czynnościach, o których nawet nie pomyślelibyśmy, że należą do praw, m.in. prawo do odpoczynku, prawo do edukacji, prawo do życia bez przemocy. Każde z nich jest niezwykle potrzebne młodemu człowiekowi. Nieprzestrzeganie ich doprowadza do destrukcyjnego wpływu na młodą osobę. Co ważne - wielu dorosłych nie pamięta o prawach swoich dzieci i traktuje swoje pociechy z góry.

Pan Szymon odpowiadał na pytania po Pani Elwirze.
1. Czy jest Pan w stanie opowiedzieć czym różnią się prawa dziecka od praw osoby pełnoletniej?
Prawa każdego człowieka są czymś wyjątkowym. Hierarchia praw dziecka, czy też osoby dorosłej, powinna być równo przestrzegana, ponieważ dzięki temu doceniamy siebie nawzajem.

2. Jakie przedsięwzięcia były organizowane w naszej szkole z okazji tego święta?
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka zorganizowany był szereg działań, z których w większości prowadzenie zostało powierzone uczniom - mediatorom rówieśniczym, którzy funkcjonują w naszej szkole. Uważam, że zostało to wszystko świetnie wykonane, ponieważ był konkurs plastyczny, gazetki klasowe, plakaty, ulotki, warsztaty językowe w języku angielskim i niemieckim, warsztaty o prawach dziecka na zajęciach wychowawczych i na lekcjach wychowania do życia w rodzinie, warsztaty pt."książka - przyjaciel praw dziecka" - uczniowie wyszukiwali swoich praw w książkach, została przeprowadzona sonda telewizyjna, odbyła się również sesja zdjęciowa pt."moje prawa to ważna sprawa", happeningi i warsztaty prowadzone przez mediatorów rówieśniczych. Mogę dodać od siebie, że nasza szkoła świetnie przeprowadziła dzisiejsze święto i dziękuje wszystkim osobom, które przyłożyły się do realizacji.

Dziękuje za wywiad Pani Elwirze i Panu Szymonowi. Pamiętajmy o tym, że nie tylko dorośli mają swoje prawa i obowiązki, ale my również.

Berry.



Komentarze

Prześlij komentarz